İnsan popülâsyonunun fazla olduğu yerlerde x ray cihazları bulunması zorunlu bir hale gelmiştir. İlk başlarda, x ray kullanım alanları son derece kısıtlı olan bu cihazlara artık lüks evlerde dahi rastlanılmaktadır. Banka, alışveriş merkezleri, havalimanları, devlet daireleri, iş yerleri gibi alanlarda sıklıkla karşılaşılır. Güvenliğin üst seviyelerde olması gereken bu alanlarda, günümüzde bir gereklilik olmuştur. İstenilen ve korunması gerektiği düşünülen tüm giriş ve çıkış kapılarına kolayca yerleştirilmektedir. X ray,  tehlikeli bir bagaj saptadıklarında belirli bir alarm sesiyle uyararak önlem almanızı sağlar. Önceden belirlenmiş ve yasaklı olarak kaydedilmiş eşyalar ve objelerin geçişi alarmı çalıştırır. Bu istenmeyen objelerin herhangi birinin geçişi esnasında alarm otomatik olarak ötmeye başlar.

Havalimanları, devlet daireleri gibi alanlarda, yüksek standart ve yüksek duyarlılığa sahip cihazlar yerleştirilmektedir. Sabit bir seviyede olan bu cihazlara farklı hassasiyet seviyesi kodlanabilmektedir. Tüm maddeler atom ağırlıklarına göre sınıflandırılarak bu şekilde ayırt edilmektedir. Bozuk para, kemerin metal ucu, saat gibi nesneler çoğunlukla havalimanlarında sorun çıkartır. Kişilerin üstündeki tüm metal eşyaların çıkartılması ve öyle geçilmesi istenir. Fakat alışveriş merkezleri, iş yerleri gibi yerlerdeyse bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Detektörden geçmeniz ya da el detektörüyle üstünüzün aranması yeterli olacaktır. Bagaj hassasiyeti de bu yerlerde daha düşük olarak ayarlanmıştır. Sabit fonksiyonel kodlamalara sahip x ray cihazları, kişi ya da kurumların arzularına göre düzenlenir. İsteğe göre, cihazın uyarı vereceği objeler belirlenebilir ya da renk kodları yazılır. Bagajın içerisindeki metal ya da türevi eşyaların hangi renkte olacağı renk kodlarıyla ayarlanabilmektedir.

Çoğunluğun güveni için kullanım alanları genişletilen x ray cihazına telefon sokmak alarmın ötmesine sebep olacaktır. Havalimanlarında bozuk paranız ya da saatinizle cihazdan geçmeniz sorun olabilmektedir. Özel olarak eğitilmiş cihaz operatörleri, herhangi bir alarmın tetiklenmesi halinde derhal müdahale etme yetkisine sahiptir. Tehlikeli olabilecek objeleri renk düzenlemeleri sayesinde de, alarm olmadan görebilmektedir.