Kapı Tipi Metal Dedektör

İnsanların vücutlarına saklamış oldukları metal aletlerin saptandığı, Kapı şeklindeki dedektörlerdir. Fiziksel sağlığı ve güvenliği korur. Genellikle halka açık alanlar için uygundur. Gün içerisinde yoğun insan trafiğinin olduğu, korunması gereken yerlerde güvenlik amacıyla kullanılır. AVM’ler, bar ve kafeler, emniyet birimleri, kamu kurum ve kuruluşlarında sıkça tercih edilir.

Son teknoloji kapı tipi metal dedektörlerde vücut ısı tespiti yapan elektromanyetik algılayıcılar bulunmaktadır. Personel giriş ve çıkışlarına konuşlandırılarak tüm binanın güvenliği koruma altına alınabilir. Kalabalık mekanlarda diğer insanların sağlığını tehdit edecek durumlar oluşmadan ortadan kaldırılması sağlanır.

El tipi dedektörlerde insanlarla sosyal mesafenin korunması mümkün değildir. Bu mesafenin korunmadan kişilerin aranması yetkili personeller tarafından zorlayıcı olacaktır. Üstün algılama teknolojisi ile sosyal mesafe aşılmadan üst araması ivedilikle gerçekleştirilebilir. Kızıl ötesi teknoloji ve frekanslarla metal algılaması yapar. Kişilerin üzerindeki kesici ve delici aletler saptanarak istenmeyen durumların önüne geçilir. Verilerle kaydedilmiş parametreler dışındaki vücut ısılarını algılar. Herhangi bir tehlikeye karşı personellerin risk almadan çalışabilmesini sağlar.

Guard Spirit Isı Sensörlü metal kapı dedektörü

Guard Spirit XYT2101S-ISI Kapı Tipi Metal Dedektör

X ray cihazları ve kapı dedektörleri genellikle metal algılama prensibi üzerine kurulur. En yeni kapı tipi metal dedektörler ise daha kompleks bir çalışma sistemine sahiptir. Güvenliği tüm yönleriyle kapsayarak yalnızca metale karşı alarm vermez. Özel tarama sistemleriyle vücut ısısını temas edilmeksizin tespit eder. Normalin üstünde olan vücut ısıları yüksek hassasiyetli ölçüm kapasitesi sayesinde algılanır. Özellikle havalimanı, tren garları gibi hastalığı diğer bölgelere taşıma riski olan yerlerde kullanılması önerilir. Açık alanlar yoğunluklu olarak kullanılsa da kapalı alanlarda da sundurma yardımıyla kullanılabilir.

Alternatif akım merkezli manyetik alan oluşturan bobinlerden iletilerek yine alternatif akım sağlayan osilatör yardımıyla çalışır. Kızılötesi sensörler sayesinde hatalı alarmların önüne geçilir. Kızılötesi sensörlerle kanal oluşturularak, bir kişi geçtiğinde cihazın alarma geçmesine izin verir. Böylelikle hatalı alarm oluşumu engellenerek hata payı en düşük istatistiki değere indirgenir.

Vücut Isısını Tespit Eden Metal Kapı Dedektörü

Günümüzde metal dedektörler geliştirilerek daha fonksiyonel hale getirilmiştir. Vücut ısısını tespit eden kapı dedektörleri ile olası salgın hastalıklarda uzun vadeli koruma sağlanır. Korona gibi bulaşıcı salgın hastalıkları anında algılama imkânı sunarak kitle güvenliği amaçlanır.

Cihaza gireceğiniz istatistiki verilerle alarm düzeneği oluşturabilirsiniz. Sisteme kaydettiğiniz vücut ısısının aşılması halinde sesli ve ışıklı alarmlar harekete geçerek uyarı verir. Alarmlar 15 ila 20 saniye arasında çalacak şekilde düzenlenebilir. Tehlikeli geçiş halleri anında personele iletilerek vaka oluşmadan önlem alınabilir. Vücut ısısını tespit eden metal kapı dedektörleri, zaman açısından kâr edilmesini sağlar. Yüzde 0.2 hata payıyla 1 saniyeden kısa süre içerisinde çalışır. Cihazda belirlenen vücut ısısı seviyesi aşıldığı taktirde uyarı verir. Işıklı ve sesli alarm sayesinde personellerin olaydan derhal haberdar olur.

Vücut Isısını Tespit Eden Metal Kapı Dedektörleri Neden Önemli?

Gün içerisine milyonlarda bakteri ve virüse temas etsek de bunların yalnızca çok küçük bir bölümü sağlığımızı bozar. Her gün temas ettiğimiz bu virüsler bulaşıcı olmadıklarından bizi ya da çevremizi tehlikeye atmaz. Korona gibi bulaşıcı hastalıklarla temas edilmesi halinde ise kişi temasından kaçınılmalıdır. Havalimanları, otogar ve tren garları gibi transfer noktaları sayesinde virüsün diğer bölgelere ulaşmasına neden olunabilir. Vücut ısısını tespit eden kapı dedektörleri ile yaşanan salgın hastalıklarda koruma sağlanır. Hastalıkların yalnızca o bölgeyle sınırlı kalması sağlanarak diğer insanların can sağlığı gözetilir.

  • En yaygın kullanılan dedektörler el tipi olanlarıdır. Fakat direkt temas edilmesini gerektiren bu dedektörler sağlık açısından önerilmez. Tıpkı x-ray cihazlarında olduğu gibi, bilgisayar monitöründen takip edilerek kişilerin üstü aranabilir. Çalışan personellerin ve diğer insanların teması olmadan güvenlik sağlanmış olur.
  • Kapı tipi metal dedektörleri yüksek hassasiyetli dedektörlerdir. Metal ve vücut ısısı algılama prensibiyle çalışır. Normal olmayan değerler algılandığında kızılötesi sensörler ile belirlenerek LCD ekrandaki alarm sayacı uyarı verir.
  • Cihaz ayarları manüel olarak belirlenebilir. Mekanların özelliklerine göre sabit ayarlamalarda bulunur. (Eğlence merkezleri, havalimanı, avm) Otomatik ayarların yanı sıra, kullanıldığı mekâna göre düzenlemeler yapılabilir.
  • Pozitif ve negatif sıcaklık parametreleri uyarı verilmek üzere kaydedilebilir. Sıcaklık ara değerleri kontrol edilebilir.
  • Gerekli olduğu hallerde cihaz kendiliğinden proses kontrolü gerçekleştirir. Herhangi bir arıza algılanması halinde cihaz operatörüne bildirilir.
  • Yüksek dayanıklılığa sahip cihazlardır. -20 ve +45 dereceye kadar maksimum kapasite verim alınır. 9999 kişiye kadar geçiş kaydı tutulur. Tüm geçen kişilerin vücut ısısı kaydı saklanır. İhtiyaç duyulması halinde veriler datalardan kontrol edilebilir.