X Ray Cihazı işletmelerin kurumların güvenliği en üst seviyeye çıkarmak için bina girişlerinde veya açık alanlarda insanların yoğun bir şekilde toplanacakları yerlerde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan cihazlara denir. Yoğun bir şekilde çanta, bavul, koli, paket ve zarf cisimlerin içine konulacak tehlikeleri maddeleri görmek ve anında müdahale ederek tehlikenin büyümesini önlemek için kullanılır. Bunda dolayı x ray cihazlarını satan firmalar bu cihazları kategorileştirmektedir. Bunun sebebi içinde geçecek malzemenin büyüklüğüdür. Kategorileri 5 ana başlıkta toplamaktadır.

  1. Posta ve koli tipi tarama
  2. Koli ve bavul tipi tarama
  3. Bavul ve Nakliye tipi tarama
  4. Kargo tipi tarama
  5. Mobil tip tarama

X ray cihazların bu şekilde sıralanmasının temel amaçlarından bir tanesi de cihazın kullanılacağı alanın genişliği ve ne için kullanılacağını tespit etmektir. Örnek vermek gerekirse bir otogar alanına en uygun x ray cihaz kategorisi bavul ve nakliyedir. O alana posta ve koli tipi tarama cihazları uygun değildir. Bu temel ayırımı iyi bilmek lazım.

Ne tür bir x ray cihazı kullanılacağına karar verildikten sonra bulunan alanın güvenliğini sağlamaya gelecektir. Bu cihazlar sayesinde güvenliği tehdit edecek, nasıl bir madde taşıdığını tespit edilmesine cevap verecektir. X ray cihazların temel amaçlardan bir tanesi de taşınan malzemeyi açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını ve paket üzerinde geçecek x ışınları sayesinde görevlinin ekranına yansımasıdır.

Son teknolojiyle birlikte x ray cihazları radyasyonu en az seviyeye kadar indirgemiştir. X ray cihazlarını satan firmalar, ürün kullanımı hakkında kullanıcıları eğittikten sonra teslim etmektedir.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte x ray cihazları taşınan maddenin organik mi yoksa inorganik mi olduğunu çok rahat bir şekilde tespit etmektedir. Kullanıcının ekranına yansıması ve alınan eğitimle birlikte x ray görevlisi rahat bir şekilde madde ayırımı yapabilmektedir.

Bu özellik sayesinde taşınan maddenin bomba mı, silah mı veya uyuşturucu mu olduğunu çok rahat bir şekilde tespit edebilmektedir. X ray cihazların çalışma sistemleri için video kanalımızı izleyebilir bize abone olabilirsiniz. İzlemek için tıkla

Aşağıdaki başlıklara da göz gezdirebilirsiniz.

  • X ray cihazı satan firmalar
  • X ray cihazı fiyatları
  • İkinci el x ray fiyatları
  • İkinci el x ray cihazı alınır mı?
  • 3 boyutlu x ray cihazı nedir?

Bizi takip ederek x ray cihazları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.