X ray tarama cihazı kullanımı günümüzde artış göstermiştir. İnsan popülâsyonunun artması, güvenlik önlemlerinin fazlalaşması gibi gerekliliklerden ötürü birçok yerde x ray cihazlarına rastlamaktayız. Bu önlenemez artışın getirisi olarak zararlı olup olmadığı, hamilelikte geçilip geçilemeyeceği gibi konular merak edilmektedir. Toplumumuzda yerleşmiş bir kanı olarak bu cihazların hamile kadınlara zararlı olduğu düşünülmektedir. Yazımızın devamın x ray cihazı nedir, x ray kullanım alanları ve hamilelikte zararları konuları hakkında bilgi verecektir.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenme arttıktan sonra x ray cihazının güvenilirliği daha çok araştırılmaya başlanmıştır. İlk önce, x ray cihazının ne olduğuna bakalım. Bu cihazlar; çeşitli bagaj, koli, çanta gibi eşyaların incelenerek zararlı olup olmadığına bakmaktadır. Yürüyen banda konulan bagajlar x ray kabinine ilerler ve güvenlik görevlileri tarafından incelenir. X ışınları salınımı yapılarak bagajın içi taranır. Elde edilen atom görüntüleri detektörlerle monitör ekranına yansıtılarak kodlanmış renklerle gösterimi sağlanır. Bu komplike işleyiş çoğu zaman bizi tehlikelerin yaşanmasından korumaktadır. Günümüzde bu cihazların kullanım alanlarında ciddi bir artış görülmektedir.X-ray, İlk dönemlerde yalnızca havalimanları ve alışveriş merkezlerinde görülmekteydi. Gerekliliğinin farkına varılmasının ardından güvenlik sistemlerine önem veren birçok işyeri tarafından da kullanımına başlamıştır. İş yerleri, devlet binaları, hastaneler gibi insanların sıklıkla gittiği yerlerde görülmektedir.

X ray cihazının zararları özellikle son günlerde daha yoğun olarak araştırılmaktadır. Hamile kadınların bu cihazlardan geçmek istememesi sıklıkla yaşanan bir sorundur. Çoğu insanın yanılgısının aksine bu cihazlar hamile kişiler üzerinde zararlı değildir. Bagajların taşındığı kabin içerisine girilmediği sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Kişilerin üzerindeki metal eşyaları saptayan detektörlerde ise farklı bir önlem alınmıştır. İnsanları x ışınlarının zararları korumak için bu cihazlar kurşunla kaplanmaktadır. Kurşun mevcut x ışınlarının zararlı kısımlarının geçişini önleyerek sizleri x ray cihazları ve radyasyon temasından korur. Kişilerin üstünün aranmasının gerekmesi durumunda el detektörleri aracılığıyla da arama yapılmaktadır. Bu cihazlar şüpheli olabilecek bir durum saptadıklarında belirli bir ses çıkartarak uyarı verirler. El detektörleri de diğer x ray cihazları gibi tamamen güvenli olup, hamileler için herhangi bir tehlike arz etmez.