X Ray Cihazları Nedir?

X-Ray cihazları genel olarak bir ortamın girişinde bulunan ve güvenliği sağlamak için kullanılan bir alettir. Bu cihaz çanta, bavul, koli, paket, zarf gibi cisimlerin içinde tehdit içerikli bir malzemenin olup olmadığını x ışınlarıyla kontrol etmek için kullanılır. Temel amaç yukarıda saymış olduğumuz çeşitli ebatlardaki malzemelerin içini açmadan x ışını sayesinde operatör monitörde bunu izlemektedir. Burada operatörün dikkatli olması ve aldığı eğitim önemli bir yer tutmuş oluyor. Boyut güvenlik teknolojileri olarak son teknoloji ürünü x ray cihazları ve markaları ile çalışmaktayız. Ürünler organik –inorganik maddeleri ayırt etmede 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak mükemmel görsel kalitesi sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde bomba, uyuşturucu, silah gibi maddelerin tespiti oldukça kolay olmuş oluyor.

X Ray Cihazı Kullanım Alanları

Yoğun insan trafiğinin olduğu ve günümüzde terör tehdidinden olayı bir çok alanda kullanılmaktadır. Havaalanları, AVM’ler, limanlar, iş merkezleri, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşları gibi bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Sınır kesimlerinde tır, kamyon ve kamyonetlerin taranması içinde kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde görevliler risk altına girmeden büyük tehlikelerin önüne geçmektedirler.

Güvenlik İçin X Ray Cihazı kullanılırken genellikle bina giriş ve çıkışlarında kontrolleri sağlamak için tercih edilmektedir. Devletin zorunlu olarak bulundurması gereken kurumlar için bir kararname ile duyruldu.

x- ray cihazları hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse üç ana kısımda oluşmaktadır. Bunlar;

x ışını ünitesi: x ray cihazların genel mantığını yukarıda açıklamıştık gönderdikleri x ışınları ile paketleri taramaktadır ve içindeki maddeyi tespit ediyordu.

Ekran görüntüsü: x ışınları ile tespit ettiği görüntüyü gerekli fonksiyonları sayesinde ekrana göndererek operatörün görmesini sağlıyordu.

Kontrol panel; cihazı kontrol etmesini sağlayan düğmelerin bulunduğu alan.

X-Ray Cihazı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Taranacak malzemelerin x ray bandında aralarında en az 50 cm ve geniş yüzeyleri banda paralel olacak şekilde konumlandırmalıdır.
  • Taranan malzememin görüntüsünde şüphe uyandırılacak bir şey varsa tekrar taranmalıdır.
  • İnceleme sırasında önce büyük sonra küçük parçalar şeklinde olmalıdır.
  • Operatörün radyasyona maruz kalmaması için kullanılan x ray cihazına göre uygun dozimetre kullanması gerekiyor.
  • Cihaz içine canlı hiçbir şey sokulmamalıdır.

x-ray cihazında geçen maddelerin renklerini belirten açıklayıcı bir metni yakında sizlerle paylaşmış olacağız.