Günümüzde sıklıkla karşılaşılan, korunmak istenen yerlerde bulunan bir cihazdır. Her gün gittiğimiz alışveriş merkezleri, devlet binalarına ek olarak havalimanlarında da görülür. Son zamanlarda artan talep karşısında x ray cihazı firmaları büyük park evlere dahi bu sistemi kurabilir. Giriş ve çıkış kapılarına konularak istenmeyen durumların önüne geçmek amaçlanır. Elektrik gücüyle çalışan bu sistem x ışınlarıyla bagajların içini tarar. Çeşitli boyutlardaki bagajların yürüyen banda konularak kabin içerisinden geçmesi sağlanır. Bu kabin içerisinde x ışınları yardımıyla atom ağırlıkları saptanır. Cihazın işleyiş yazılımı sırasında her bir ayrıntı düşünülerek yapılır. Düşük oranda da olsa x ray cihazında radyasyon salınımı görülebilir. Birçok havalimanında bagaj içerisinde yiyecek kısıtlaması bu yüzdendir. Çok ciddi zehirlenmelere yol açacak bir radyasyon yayılımı olmaz. Buna karşın, bagajlarda gıda ürünlerinin bulunmaması kişilerin sağlığı açısından önemlidir.

Kişilerin geçtiği x ray cihazlarının onlara zarar vermemesi için çeşitli önlemler alınmıştır. El detektörleri ve içinden geçilen, kapı şeklindeki detektörler kurşun kaplama üretilmektedir. Bu yöntem sayesinde geçen kişilerin herhangi bir radyasyona maruz kalması önlenir. Kurşun, yapıldığı madde itibariyle radyasyonu emen bir yapıya sahiptir. Bu da radyasyonu içine hapsederek dışarı salınımını önler. Hamile kadınlar dahi bu cihazlardan büyük bir güven içerisinde geçebilmektedir. Buna karşın ‘X ray cihazı gıdaya zarar verir mi?’ sorusunun cevabı ise evet olacaktır. İnsanların geçtiği x ray güvenlik cihazı detektörlerinde çeşitli önlemler alınmasına karşın bagaj kabininde aynı durum olmaz. Çok düşük bir radyasyon yayılımı olduğu bilinmektedir. Düşük oranda olması nedeniyle herhangi bir sağlık sorununa rastlanmaz. Yine de bagajın içerisinde gıda taşınmaması kişinin yararına olacaktır.

3 ana parçadan oluşan bu cihazların deneyimli ve iyi eğitimli kişiler tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Ürünlerin doğru kontrolü, renk kodu analizi, yazılımları doğru yorumlama gibi durumlarda deneyimli bir göze ihtiyaç vardır. Cihazdan geçen kişilerin doğru yönlendirilmesi, makineden en üst verimin alınması cihazın kalitesine olduğu kadar kontrol eden kişiyle de alakalıdır.