Temel prensibi güvenliği sağlamaktır. Olası riskleri önceden belirleyerek, meydana gelmeden önce ortadan kaldırma amacı güdülür. X-Ray Cihazı, hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Gelişmiş teknolojinin bir ürünü olan, x ışını ve röntgen sistemiyle çalışır. Kullanım alanları çoklu olmakla birlikte, başlıca kullanım yerleri şöyledir;

 • Alış-veriş merkezlerinde,
 • Havaalanlarında
 • İş yeri giriş ve çıkışlarında,
 • Kalabalık insan gruplarının olduğu alanlarda,
 • Askeri tesisler ve kışlalarda,
 • Kamu kuruluşlarında

x ray cihazı

X- Ray Cihazı Ne İşe Yarar?

Genellikle kapı girişlerinde çanta, bavul, koli gibi cisimlerin güvenliğini kontrol etmeye yarar. X ışınları sayesinde taranarak görüntüler ekrana yansıtılır. Cisimleri teker teker açıp incelemek yerine vakit tasarrufu sağlamasıyla da tercih edilir. Monitöre görüntü yansıtılarak maddelerin kontrolü sağlanır. Herhangi bir delici, kesici ya da patlayıcı madde tespitinde uyarı vererek operatörün müdahalesine imkân tanır.

X-Ray cihazları, üç temel parçadan oluşur. Bunlar;

 • Taşıyıcı bant,
 • Görüntünün aktarıldığı monitör,
 • Tüm sistemin yönetildiği kontrol panelleridir.

X- Ray Cihazındaki Maddeler Hangi Renkle Görülür?

Belirli ölçüde radyasyon yayan bu cihazlar, elde edilen güçle x ışınlarını üretirler. X ışınları yardımı ile taranan görüntüler ekrana yansıtılır. Kolay ayırt edilmesi için önceden belirlenen renklerde uyarıcılar seçilir. Her cihaza özel ya da kişilerin isteği doğrultusunda renk seçilmesi mümkündür. Maddelerin tehlikeli olup olmadıkları renklerine göre ayırt edilebilir. Standart renk skalası ise en çok tercih edilen düzeneğe sahiptir. X-ray cihazları; doğal ve doğal olmayan maddeleri farklı renklerde yansıtır.  Organik ve inorganik olarak ayırabileceğimiz bu maddeler özelliklerine göre saptanabilir.

 • Örneğin demir, çelik, kalay, kurşun, bakır, gümüş, altın gibi atom numarası 18’den büyük olan ağır elementler mavi renklendirme ile, yapılır,
 • Daha az yoğun maddeler yeşil renklendirme ile yapılırken,
 • Atom numaraları 10’un altında olan kâğıt, tekstil ürünleri, su ve tahta gibi organik maddeler turuncu ile görünmektedir.

Farklı renklerle belirlenmesi kolay olan bagajlar tünelin içerisinde x ışınları ile monitöre yansıtılır. Üstün yazılım teknolojileriyle bu süreç birkaç saniye gibi kısa sürelerde gerçekleştirilir.

X – Ray Cihazları Radyasyon Yayar Mı?

Genel yanılgının aksine bu cihazlardaki radyasyon oranı oldukça düşüktür. Hamile kadınların ya da çocukların geçmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Mevcut olan radyasyonu önlemek amacıyla cihazda önlemler üretici firmalar tarafından alınır. Sağlığa herhangi bir zararı dokunmadığı çeşitli testler sonucunda da kanıtlanmıştır. Radyasyon yayılımı minimum seviyede olan bu cihazların tamamı kurşun alaşımlar ile kaplanmıştır.

Düzenli olarak bakımları yapıldığı taktirde uzun seneler kullanımı mümkündür. Avrupa standartlarında üretilen cihazların tamamı üstün mühendislik yazılımlarıyla donatılmıştır.

X – Ray Cihazı Fiyatları

Resmi istatistik kurumlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde, son 10 senede tüm dünyada güvenlik açığı olduğu görülmektedir. Son yüzyılda istatistiki değerler düşme göstermeksizin, sürekli yeni tepe noktaları oluşturmuştur. İnsanın temel ihtiyaçlarından olan güvenlik açığını giderme gereksinimi neticesinde güvenlik şirketleri elzem hale gelmiştir. Deskar Telsiz Güvenlik Sistemleri 2013 senesinde kurularak kısa sürede birçok projede yer almıştır. 6 sene içerisinde sürekli olarak inovasyon çalışmalarını sürdürerek, gelişmekte olan teknolojiyi merkez almıştır. Bireye özel paket seçenekleriyle tüm güvenlik beklentilerini karşılama amacı üzerine kurulmuştur. Birçok büyük havalimanı ve şirketle birlikte çalışarak adından sıkça söz ettirmektedir.

Tercih edilen x ray cihazı fiyatı farklılık göstermektedir. Özellikleri, istenen ek yazılımlara, oluşturulacak senaryo kodlamalarına göre değişebilmektedir. Uzman ekibimiz satış öncesi ve sonrası tüm işlemlerde aktif rol oynayarak yanınızda olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

X-Ray Cihazları Hakkında Temel Bilgiler