İstanbul; tarihi dokusu ve gelişmiş şehir yapılanmasıyla harmanlanmış, her gün milyonlarca turisti barındıran bir şehir olarak bilinmektedir. Hızlı nüfus artışıyla birlikte güvenlik en sık karşılaşılan sorun olmuştur. Yerleşik nüfusun yanı sıra, devamlı bir turist sirkülâsyonu da güvenlik açığına sebebiyet vermektedir. İstanbul x ray cihazları bu sorunu ortadan kaldırmak için şehrin kritik noktalarında kullanılmaktadır. Başta yalnızca havalimanları, askeri tesisler gibi alanlarda tercih edilse de günümüzde birçok alanda kullanımı yaygındır. İstanbul x ray cihazları bulunan yerleri aşağıdaki gibidir:

  • Havalimanları,
  • İş yeri giriş ve çıkışları,
  • Kamu binası giriş ve çıkışları,
  • Alışveriş merkezleri,
  • Askeri tesisler,
  • Gümrük ve sınır girişleri gibi alanlarda sıklıkla karşılaşılır.

X Ray Cihazları Kullanım Amacı

İstanbul X ray cihazları, toplumun refahını sağlama amacı güder. Çoğunluğun ihtiyaçlarını gözetecek şekilde tasarlanarak, oluşabilecek riskleri öngörür. Yanıcı, kesici, patlayıcı, uyuşturucu maddeleri tespit ederek ilgili alana girişi engellenir. Kullanan operatörün, sabit monitörden görebileceği çeşitli uyaranlar bulunur. Monitöre yansıtılan ekrandaki renklere göre maddelerin organik ya da inorganik olduğu tespit edilir. Olumsuz durumlarda operatör derhal güvenlik görevlileriyle iletişime geçmelidir.

Çanta, koli, bagaj gibi eşyaların yürüyen banda konulması suretiyle çalışır. Gün içerisinde yüksek insan popülâsyonunu barındıran girişlerde x ışını yardımıyla aktive olur. Banda bırakılan eşyalar kabin kısmında x ışınının yayılmasıyla birlikte maddelerin içindeki eşyaları tespit eder. Enerji dalgalarından oluşan x ışınları farklı renklerle eşya türlerinin sınıflandırılmasını sağlar. Seçilen cihaza göre bu renk paleti değişiklik gösterebilir. Standart renkler kullanılan cihazlarda organik ve inorganik maddelerin temsil renkleri aşağıdaki gibidir.

İstanbul x ray cihazlarında tüm maddeler farklı atom ağırlıklarına sahiptir.

  • İnorganik maddeler, mavi – yeşil tonlarında bulunur. Bu tür maddelerin atom elementleri 18’den büyüktür.
  • Nitrojen, hidrojen, karbon gibi elementler ise kahverengi – turuncu tonlarında kullanılır.

x ray cihazları

X Ray Cihazları Zararlı Mıdır?

Düşük oranda radyasyon yayılımı yapan cihazlar tamamen güvenilir şekilde tasarlanır. Satıcı firmanın belirttiği aralıklarla bakımı yapılan cihazlarda herhangi bir risk bulunmamaktadır. Guard Spırıt olarak tüm x ray cihazları rutin kontrollerden geçmektedir. Uzman ekibimizle birlikte satış öncesi ve sonrası tüm aşamalarla hizmet sunmaktayız. İstanbul x ray cihazlarının tamamı kurşun alaşımlarla kaplanarak radyasyon oranı minimize edilmektedir.

Yürüyen bandın içerisinde canlı her şeyin taşınması yasalarca yasaklanmış olup, tehlikelidir. İnsanların aranması yalnızca kapı ve el detektörleri ile mümkündür. El tipi detektör ve kapı detektörlerin tamamı kurşun alaşımlarla korunarak radyasyon emilimi yapılmaktadır.

X-Ray Cihazları Hakkında Temel Bilgiler