X-Ray cihazı nedir?

X-Ray cihazı uzun yıllardan beri ülkemizde kullanılsa da yoğun bir şekilde tercih edilmesi son yıllarda olmuştur diyebiliriz. Bunun en büyük sebebi terör olayları olduğunu ve güvenliği üst seviyeye çıkarılmasını gerektiği için her geçen gün cihazların kullanımı artmaktadır. X-Ray cihazı nedir sorusuna çok kısa bir cevap vermek gerekirse güvenliği tehdit edici bir cisim, materyal, cihaz bulunup bulunmadığı, taşıyıp taşımadığının tespit edilmesini sağlayan cihazdır. Genel olarak posta, çanta, koli, bagaj vb. malzemelerin içini açıp bakmak oldukça güç ve büyük sorunlara tehlikelere neden olabilir. X ray cihazları sayesinde operatörler ilgili paketlerin içini açmadan paketleri cihazların bandından içeri gönderilir taranan paketleri monitörde görebilmektedir. Bu avantajından dolayı tehlike arz eden bir durum olduğunda operatör hemen yetkili görevlilere haber verip anında müdahale sağlayabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi X ışınları sayesinde kapalı bir bagajın üzerinden geçerek monitöre bagajın içinde tehlikeli cisim olup olmadığını göstermektedir. X ışınların radyasyonlarını engellemek için x ray cihazın girişinde ve çıkışında kurşundan engelleyiciler bulunmaktadır. Bu sayede radyasyonun önüne geçilmiş olunur. Hamilelerin ve insanların bu ışınlara maruz kalması engellenmiş oluyor.

X-Ray Cihazı Nasıl kullanılır?

X ray cihazlarının kullanımı için kullanacak kişilerin yani operatörlerin belirli bir eğitim geçmesi gerekmektedir. Bu eğitimler gerek şirketimiz tarafında gerekse özel kurumlarda alabilirler. X ray cihazını bizde tercih etmeniz durumunda uzman ekiplerimiz sizlere x ray kullanımı ile ilgili detaylı bir eğitim vermektedir. Cihazı kullanacak operatör sayısı çok olması durumunda eğitim 2 veya 3 seans şeklinde güvenlik görevlilerine eğitim verilmektedir. Böylece cihazı kullanacak herkes x ray cihazı hakkında detaylı bilgi sahibi olmuş oluyor.

X-ray cihazları hangi cisimlere karşı duyarlıdır?

X-ray cihazları ister kapalı bir bagaj olsun ya da insan üzerinde olsun tehlikeli ateşli silahlar, metal türevi aletler, katı sıvı cisimleri görüntüleyebilirsiniz. Teknolojinin günden güne gelişmesi sayesinde son teknoloji x-ray cihazlarında bomba, uyuşturucu, silah gibi cisimleri ileri resim teknolojisi sayesinde kullanıcı monitörüne yansıtmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle siz değerli müşterilerimize 3 boyutlu x ray cihazları sunmaya başladık. Voti marka cihazlarımız taramaları operatörlere 3 boyutlu bir şekilde sunarken detayla daha net ve kesin görmenize imkan tanımaktadır. Bu özelliği sayesinde hiçbir ayrıntı gözden kaçmamaktadır.

X ray cihazı kullanım alanları nerelerdir?

X Ray cihazları Havaalanları, limanlar, gümrükler, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşlarında ve daha birçok yerde x-ray cihazları kullanılmaktadır. İnsan yoğunluğunun çok olduğu tüm alanlarda x ray tercih edilmesi gerektiğini altını çizerek belirtmek isteriz. Özellikle son zamanlardaki terör tehdidin yoğun olduğu bu zamanlarda daha çok tercih edilmelidir. Kısa süreli kullanılabileceği gibi uzun vadeli de kullanılabilmektedir. Kısa süreli insan yoğunluğunun olduğu organizasyonlarda x ray cihazlarını kiralama yoluna gidebilirsiniz. Kiralama yoluna gidilmesi durumunda hem zamandan hem mekandan hem de maliyetten tasarruf etmiş olmaktasınız. Günümüzde birçok organizasyonun güvenliği guard Spirit x ray cihazları markamızla sağlanmaktadır.

X-Ray cihazı radyasyon

X ray cihazları düşük oranda radyasyon üretmektedir. Radyasyonu önlemek için gerekli önlemler x ray üreticileri tarafında alınmıştır. Avrupa standartlarına göre üretilen ürünler band girişinde bulunan kurşun alışımlar sayesinde radyasyon yayılımı etkilemeyecek derecede az olduğunu söyleyebiliriz.

X-Ray Cihazların Bakımları

Bu cihazların periyodik bakımları düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hassas cihazlar oldukları için yetkili servisler tarafında temizliği ile birlikte mekanik bakımları yerinde ve zamanında yapılması gerekmektedir. Cihazların tam performans sunabilmeleri için bu bakımlar yapılmalıdır. Bakımları düzgün bir şekilde yapılmadığı zaman jeneratör hatası verebilir, kalibrasyon değeri hatası verebilir ve beklenmedik birçok hatayla karşılaşabilirsiniz. Altta yer alan görselde cihazların bakımları düzgün yapılmadığı için belli arızalar ortaya çıkmaktadır. Bakım öncesi ve bakım sonra görselleri ürünün bakımı hakkında size detaylı bilgi verecektir.