X Ray Cihazı Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

X ray, insan topluluklarının çoğunlukta bulunduğu yerlerde güvenliği sağlayan cihaz olarak tanımlanabilir. Teknolojik inovasyonlarla birlikte geliştirilen üstün hizmet sağlayan cihazlardır. Bavul, el çantası, zarf gibi bagajların kontrol edilerek güvenliğin sağlanması amaçlanır. Cihazın kullanıldığı kurum ve kuruluşlarda istenmeyen vakaların büyük oranda önlendiği gözlenmiştir. X ray cihazı bakımı aksatılmadığında güvenlik sorunlarının oluşma ihtimalinin düşüğü bilinmektedir.

Bütün teknolojik ürünlerde olduğu gibi, x ray cihazı bakımı da düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Güvenlik amaçlı kullanılan bu cihazın, tam kapasiteyle çalışması büyük önem arz etmektedir. X ray cihazı kullanım ömrü maksimize edilerek üretilse de, periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

x ray cihazları

X Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Giriş ve çıkış kapılarına konuşlandırılarak binanın güvenliğinin sağlanması amaçlanır. Cihaz kullanımı ve yönetimi alanında yetkili kişiler tarafından yapılır. Yürüyen banda bırakılan bagajın içinden x ışınlarıyla geçilir ve görüntü alınır. Monitöre yansıtılan görüntüler yetkili tarafından incelenerek bagaj kontrol edilir. Düşük ölçüde radyasyon yayarak maddelerin tespiti yapılır. Elektrikten elde edilen güç yardımıyla çalışarak ışın üretimini sağlayan bir jeneratörü bulunur. Bagajdaki maddeler farklı renk ve kodlamalarla yansıtılarak olası tehlike algılamaya büyük yardım eder. Renkler organik ve inorganik maddelere ve madde büyüklüklerine göre değişebilir. İfade edilen madde ve taşıdıkları renk skalası aşağıdaki gibidir:

 • 18’den büyük ağır olan inorganik elementler; mavi tonlarında,
 • 10’un altında olan organik maddeler; turuncu ve kahverengi tonlarında,
 • Daha az yoğunluğu olanlara ise; yeşil tonlarında renklendirmeler yapılır.

 

X Ray Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır?

Cihaz tesliminden itibaren, uzman ekibimiz tarafından belirtilen periyodik takvimlerde bakım yapılmalıdır. Bakım gününün aksatılması ileride oluşabilecek sorunların gözden kaçırılmasına neden olabilir. Küçük sorunlarda dahi, cihaz operatörü sorunu kendi başına çözmemelidir. Derhal tarafımıza ulaşarak bakım ekibini talep etmelidir.

 • Cihazın aktif işleyişi,
 • Sistematik düzenin aksamaması,
 • Sistem hatası kaynaklı yanlış veri aktarımı
 • Güvenlik ihlali yaşanmaması
 • Kesin sonuçlar alınması gibi nedenlerden ötürü cihaz bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.

X ray cihazları; havalimanları, bankalar, alışveriş merkezleri, kamu binaları gibi alanlarda her gün karşımıza çıkar. Kişilerin ivedilikle korunmasıyla birlikte, standardize edilen güvenlik verilerinin yardımıyla maksimum verim alınır. Bu verim rutine bindirilen bakım takvimleriyle kontrol altında tutulmalıdır. Sabit bir x ray cihazı bakımında yapılacaklar aşağıdaki gibidir:

 • Cihazın yönetimini sağlayan ünitelerin kontrol edilmelidir. Bu üniteler; sistem düğmeleri, klavye, cihazın sorunsuz çalıştığını gösteren bazı led ışıkları olarak sıralanabilir.
 • Bagaj tüneli içerisindeki cisimlerin saptanması için doğru x ışını değerleri kullanılmalıdır. Bazı durumlarda bu değerlerde farklılıklar oluşabilir. Bu da güvenlik zafiyetine sebep olabilir. Her bakım yapıldığında bu verilerinde kontrolü gereklidir.
 • Cihazın en önemli parçasını oluşturan kısım motorudur. Bütün sistemin sorunsuz işleyişini sağlar. Bazı sorunlu motorlarda yağ sızıntısı gibi durumlar yaşanabilir. Durum stabilize edilmediğindeyse, yağ bagajlarda hasara sebebiyet verebilir.
 • X ray cihazlarında radyasyon yayılımı kurşun alaşımlarla engellenir. Kurşun alaşımların zarar görmesi durumunda derhal müdahale edilmelidir. Kurşun alaşım perdelerinde oluşan sorunlarda perdelerin değiştirilmesi gerekebilir.
 • Bazen tünel içerisinde maddeler unutularak bandın ilerlemesini engelleyebilir. Bandın içerisi kontrol edilerek sıkışmış haldeki cisimler çıkartılır.
 • Cihaz operatörü, şüpheli paketlerde tüneli ileri geri hareket ettirerek monitöre daha net bir görüntü ulaştırmayı amaçlar. Durdurma, ileri ve geri talimatlarının düzgün ve hızlı çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Yukarıda belirtilen bütün x ray cihazı bakımı yönergeleri bir uzmanla yapılmalıdır. Guard Spirit olarak, deneyimli teknik ekibimizle birlikte satış sonrası hizmete de önem vermekteyiz. Meydana gelebilecek her türlü sorunu önceden saptayarak anında çözüm üretmekteyiz.